سامانه راه نوآوری برای حمایت از استارتاپ های فناور محور افتتاح می گردد

به گزارش وبلاگ یاسی، سامانه راه نوآوری با هدف توسعه کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای استارتاپ ها راه اندازی شد. در زمینه اهداف و کارکرد این سامانه با مهدی محمدی دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به گفت و گو نشسته ایم که می خوانید.

سامانه راه نوآوری برای حمایت از استارتاپ های فناور محور افتتاح می گردد

چه عواملی باعث شد که سامانه راه نوآوری برای استارتاپ ها راه اندازی گردد؟

واقعیت این است از حدود یکسال پیش به این نتیجه رسیدیم باید کاری کنیم تا هزینه های استارتاپ ها کاهش یابد. به عبارتی باید کاری انجام می دادیم تا نه تنها آنها زیر بار وام نفرایند و بدهکار نشوند، بلکه آنها به پول های بلاعوض هم عادت ننمایند. بنابراین ایده راه اندازی سامانه راه نوآوری (APP.INNOWAY.IR)

استارتاپ ها بخصوص برای کسب و کارهای فناور محور را عملیاتی کردیم.

قرار است هزینه های استارتاپ های حوزه اقتصاد دیجیتال در چه بخش هایی کاهش یابد؟

می خواهیم هزینه های سه بخش کلیدی از یک کسب و کار استارتاپی را کاهش دهیم. به عبارتی می خواهیم هزینه هایی که برای توسعه محصول و خدمت، زیرساخت (مانند دیتاسنتر، سرور و...) و بازاریابی احتیاج است را کاهش دهیم. برای کاهش هزینه ها سامانه یا پلتفرم راه نوآوری را که سامانه ای B2B (فروش محصول یا خدمات یک شرکت به شرکت دیگر) است را راه اندازی کردیم تا کسانی که هر سه امکانات را دارند در اختیار استارتاپ ها قرار دهند. از این رو با شرکت هایی که استارتاپ ها در هر سه بخش کلیدی به آنها احتیاج دارند، وارد تعامل و مذاکره شدیم تا خدمت دهنده ها که در حوزه های مختلف فعالیت دارند و می توانند به توسعه بازار و زیرساخت و توسعه محصول استارتاپ ها یاری نمایند، در این پلتفرم ثبت نام نموده و حضور پیدا نمایند تا محصولات خود را با یک قیمت مناسب و با تخفیف به استارتاپ ها ارائه دهند تا به این طریق هزینه ها را کمی برای استارتاپ ها کاهش دهیم.

آیا کاهش هزینه ها تنها هدف راه اندازی این سامانه است؟

همانطور که گفته شد پلتفرم راه نوآوری، پلتفرم خدمت گیرنده ها و خدمت دهنده هاست و با این کار می خواهیم راهی را در پیش روی فرد صاحب ایده که می خواهد استارتاپی راه اندازی کند، قرار دهیم. این کار باعث می گردد فردی که به دنبال راه اندازی استارتاپ است، بداند که چه مسیری را باید طی کند. باید از چه خدماتی برای پیروزیت استارتاپ خود بهره ببرد از سوی دیگر چون در اول راه واقع شده است بتواند با حداقل قیمت و هزینه خدمات مورد احتیاج برای راه اندازی یک استارتاپ حوزه اقتصاد دیجیتال را دریافت کند از این رو نام این سامانه را راه نوآوری انتخاب کردیم.

در این سامانه چه خدماتی به استارتاپ ها با چه میزان تخفیف ارائه می گردد.

در این سامانه خدمت دهنده ها فعلاً در 10 موضوع دسته بندی شده اند، به طوری که 44 خدمت دهنده، 87 خدمت مختلف را در حوزه های بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ، هوش مصنوعی، خدمات نرم افزاری، خدمات اداری و منابع انسانی، خدمات زیرساختی، خدمات حقوقی و بیمه، خدمات شتابدهی و سرمایه گذاری، فضای کار اشتراکی و آموزش و مشاوره که برای راه اندازی استارتاپ های کسب و کار دیجیتالی احتیاج است، ارائه می دهند. با مذاکراتی که با شرکت های خدمت دهنده به استارتاپ ها انجام دادیم، قرار است خدمات خود را به نرخ ترجیحی و همراه با تخفیف 10 تا 30 درصدی و در بعضی از سرویس ها تا 40 درصد تخفیف ارائه دهند.

معاونت علمی و فناوری در این سامانه چه تسهیلاتی را برای استارتاپ های حوزه اقتصاد دیجیتالی در نظر گرفته است؟

در سامانه راه نوآوری یک کمپین جدید راه اندازی کردیم با عنوان استارتاپ پلاس. این کمپین به صورت تخصصی از استارتاپ های حوزه های تک یا استارتاپ های فناوری محور در حوزه دیجیتال حمایت نموده و سه خدمت ارائه می دهد. به عبارتی ستاد برای استارتاپ هایی که راهبردی و برای کشور دارای اولویت بوده و فناوری محورتر هستند، در قالب استارتاپ پلاس یکسری تسهیلات را به صورت یارانه در نظر گرفته است تا بتوانند علاوه بر تخفیفاتی که در سامانه است، از این تسهیلات نیز بهره مند گردد.

استارتاپ های راهبردی و اولویت دار فناور محور چه استارتاپ هایی هستند؟

در فاز اول استارتاپ های حوزه اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و کلان داده، بلاک چین، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، فناوری های هوشمند (شهر هوشمند، فراوری هوشمند و حمل ونقل هوشمند) می توانند از یارانه های معاونت علمی و فناوری استفاده نمایند.

چه خدماتی در حوزه فناورمحور به استارتاپ ها ارائه می گردد؟

اول اینکه در سامانه راه نوآوری برای استارتاپ های فناور محور خوب، خدمت کیف پول 20 میلیون تومانی در نظر گرفته شده است به طوریکه این دسته از استارتاپ ها علاوه بر تخفیفی که در سامانه وجود دارد، با این کیف پول می توانند از خدمات دهنده ها خرید نمایند و از این یارانه معاونت علمی و فناوری نیز بهره مند شوند. دومین سرویس این است که اگر استارتاپی در مرحله توسعه محصولش باشد و یک شتاب دهنده ای روی آن محصول و خدمت سرمایه گذاری کند، هر مقداری که شتاب دهنده روی آن سرمایه گذاری کند، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز دو برابر آن تا سقف 150 میلیون تومان تسهیلات با تنفس بازپرداخت ارائه می دهد. اگر در مرحله شتاب دهندگی، استارتاپ محصول پیروزی به بازار ارائه داد و توانست محصول خود را بفروشد، 50 درصد وام ارائه شده به استارتاپ، بلاعوض محاسبه می گردد.سرویس سوم برای استارتاپ هایی است که کمی در حوزه های گفته شده بزرگتر و وارد فاز سرمایه گذاری شده اند و به دنبال سرمایه گذار هستند. اگر این دسته از استارتاپ ها بتوانند VC (صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر) را قانع نمایند که یک ایکس روی محصول و خدمت آنها سرمایه گذاری کند. معاونت علمی و فناوری با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی تا 4 ایکس و بدون محدودیت، روی محصول یا خدمت سرمایه گذاری می نماید و بخشی از ریسک سرمایه گذاری در آن حوزه ها را می پذیرد تا جذابیت سرمایه گذاری در این حوزه ها برای صندوق ها و VC ها افزایش یابد.

چرا معاونت علمی و فناوری در این سامانه برای ارائه تسهیلات و یارانه تنها روی استارتاپ های فناورمحور تمرکز نموده است؟

هدف اصلی این است تا ایده ها و سرمایه گذاری ها به سمت حوزه هایی با عمق فناوری بیشتر که فرایند آینده کشور هستند و می توانند مزیت رقابتی برای کشور ایجاد نمایند، بفرایند. نمی خواهیم فعالان استارتاپی ایده های پیروز گذشته را که اغلب آنها بالغ شده اند و دیگر رقابت با آنها سخت و سخت است، ادامه دهند. همه نباید اسنپ، دیجی کالا، دیوار، فیلیمو و... شوند. کلی ایده استارتاپی جدید در حوزه های فناور محور مانند بلاک چین، هوش مصنوعی و... وجود دارد و کشور به این دسته از استارتاپ ها برای آینده احتیاج دارد و باید به آنها پرداخت. اگر استارتاپ ها در حوزه های اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و کلان داده، بلاک چین، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، ، فناوری های هوشمند(شهر هوشمند، فراوری هوشمند و حمل ونقل هوشمند) وارد شوند حتماً از آنها حمایت خواهد شد. به عبارتی هدف این سامانه، فراهم کردن بهترین و مفیدترین شرایط برای سرعت بخشیدن به رشد کسب وکارها است. ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ارائه حمایت مادی و معنوی از خدمات ارائه شده در سامانه بر این باور است تا زیست بوم اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی را شکوفا کند و رونق دهد.

در این مدت کوتاهی که از افتتاح آزمایشی این سامانه گذشته، چقدر از آن استقبال شده است؟

خوشبختانه استقبال خوبی شده است با اینکه کمی بیش از یک هفته از راه اندازی این سامانه به صورت آزمایشی گذشته است بالای 140 خدمت گیرنده استارتاپی برای دریافت خدمات ثبت نام و حدود 80 تا 90 سرویس مختلف از کدهای تخفیف استفاده نموده اند. همچنین در این سامانه 60 خدمت دهنده هستند که حدود 100 خدمت را همراه با تخفیف روی وبسایت قرار داده اند. این تعداد برای فاز آزمایشی آن استقبال خوبی محسوب می گردد.

سامانه راه نوآوری چه زمانی به صورت رسمی افتتاح می گردد؟

در ابتدا به دنبال برطرف باگ های موجود در سامانه هستیم که بعد از دریافت باگ ها در آینده نزدیک به صورت رسمی راه اندازی می کنیم و فکر می کنم بعد از فراخوان عمومی و اصلی، خدمت گیرنده ها و خدمت های بیشتری از این سامانه استقبال نمایند.

منبع: ایران آنلاین

به "سامانه راه نوآوری برای حمایت از استارتاپ های فناور محور افتتاح می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه راه نوآوری برای حمایت از استارتاپ های فناور محور افتتاح می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید